Уважаеми клиенти на НАП,
С писмена процедура Съветът прие решението за сключване на споразумението за оттегляне от името на ЕС. Това става след гласуването в Европейския парламент на 29 януари и подписването на споразумението за оттегляне от ЕС и Обединеното кралство на 24 януари.
Споразумението за оттегляне ще влезе в сила при излизането на Обединеното кралство от ЕС на 31 януари 2020 г. в полунощ, централноевропейско време. От този момент нататък Обединеното кралство вече няма да бъде държава — членка на ЕС, и ще се счита за трета държава.
Споразумението за оттегляне гарантира организираното оттегляне на Обединеното кралство от Съюза. То обхваща правата на гражданите, финансовото споразумение, преходния период, протоколите за Ирландия/Северна Ирландия, Кипър и Гибралтар, управлението и други въпроси, свързани с оттеглянето.
Преходен период
Влизането в сила на споразумението за оттегляне слага край на срока по член 50 от ДЕС и бележи началото на преходния период до 31 декември 2020 г. Преходният период, предвиден в споразумението за оттегляне, има за цел да предостави повече време на гражданите и предприятията да се адаптират.
По време на преходния период Обединеното кралство ще продължи да прилага правото на Съюза, но вече няма да бъде представлявано в институциите на ЕС. Преходният период може да бъде удължен еднократно с максимум една или две години, ако двете страни постигнат съгласие за това преди 1 юли 2020 г.
Необходимо е да се има предвид, че по отношение на прилагането на разпоредбите на Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност Споразумението предвижда следното:
1. Директива 2006/112/ЕО на Съвета се прилага по отношение на стоки, изпратени или превозени от територията на Обединеното кралство до територията на държава членка и обратно, при условие че изпращането или превозът са започнали преди края на преходния период и са приключили след това.
2. Директива 2006/112/ЕО продължава да се прилага до 5 години след края на преходния период по отношение на правата и задълженията на данъчно задълженото лице във връзка със сделки с трансграничен елемент между Обединеното кралство и държава членка, които са била осъществени преди края на преходния период, както и във връзка със сделки, попадащи в обхвата на параграф 1.
3. Чрез дерогация от параграф 2 и от член 15 от Директива 2008/9/ЕО на Съвета (30) заявленията за възстановяване, които се отнасят до ДДС, платен в държава членка от данъчно задължено лице, установено в Обединеното кралство, или платен в Обединеното кралство от данъчно задължено лице, установено в държава членка, се подават съгласно условията на посочената директива най-късно до 31 март 2021 г.
4. Чрез дерогация от параграф 2 и от член 61, параграф 2 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета (31) измененията на справки-декларации за ДДС, подадени в съответствие с член 364 или член 369е от Директива 2006/112/ ЕО или в Обединеното кралство по отношение на услуги, предоставени в държави членки по потребление преди края на преходния период, или в държава членка по отношение на услуги, предоставени в Обединеното кралство преди края на преходния период, се представят най-късно до 31 декември 2021 г.
Преговорите относно бъдещото партньорство между ЕС и Обединеното кралство ще започнат, след като Обединеното кралство напусне ЕС. Рамката за тези бъдещи отношения беше изложена в политическата декларация, договорена от двете страни през октомври 2019 г.
Контекст
На 23 юни 2016 г. гражданите на Обединеното кралство гласуваха за напускане на ЕС. На 29 март 2017 г. Обединеното кралство официално уведоми Европейския съвет за намерението си да напусне ЕС.
На 17 октомври 2019 г. Европейският съвет (член 50) одобри споразумението за оттегляне, договорено от преговарящите от двете страни.
Освен това Европейският съвет одобри и преразгледаната политическа декларация относно рамката на бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство.
Източник: Интернет страницата на НАП